Każdy członek Korpusu podoficerów ma na naramienniku szeroką literę”v”.

Autogiełda

Nie mam wątpliwości, iż każdy człowiek spotka się kiedyś z policją. Nie jest powiedziane, że jako oskarżony czy podejrzany, lecz nie są to jedyne przypadki, w jakich możemy spotkać się z policją. W tak zaistniałej okoliczności wiele osób chciałoby wiedzieć, z kim w zasadzie ma do czynienia – czy z osobą doświadczoną, czy z przysłowiowym żółtodziobem? Aby móc to określić musimy znać stopnie zawodowe.

 

Stopnie policja można określić dzięki symbolom znajdującym się na naramiennikach, wskazują one miejsce posterunkowy to pusty naramiennik, natomiast starszego posterunkowego ma jeden poziomy biały pasek u dołu. Wyżej jest Korpus podoficerów policji, do którego zaliczają się sierżanci, starsi sierżanci a oprócz tego sierżanci sztabowi. Każdy z członków Korpusu podoficerów posiada na swoim naramienniku szeroką literę”v” – im wyższy mają stopień, tym więcej pasków. Po Korpusie podoficerów policji wyróżniamy Korpus aspirantów Policji, do tego Korpusu należą wszyscy aspiranci – wyróżniamy cztery stopnie w tym Korpusie. Wyższy stopień oznacza więcej gwiazdek na naramienniku (od jednego do czterech), a przez środek biegnie linia.

 

Natomiast w Korpusie oficerów młodszych gwiazdki liczone są od dwóch do czterech, ale bez linii biegnącej przez środek. W Korpusie oficerów starszych policji również na naramiennikach znajdują się gwiazdki, lecz od jednej do trzech, a pod tymi gwiazdkami znajdują się dwa paski ułożone w poziomie. Najwyżej w hierarchii jest Korpus Generałów Policji, do tego Korpusu zalicza się nadinspektor policji a ponadto inspektor generalny policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *